Švajčiarske mesto ležiace na hraniciach s Francúzskom a Nemeckom. Nemali by ste prehliadnuť Spalentor, bránu z 14. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako opevnenie, miestnu radnicu a katedrálu Münster. Okrem toho môžete navštíviť množstvo múzeí a galérií.
Naplánuj si dovolenku s naším praktickým sprievodcom.
Radnica je sídlom bazilejskej vlády a jej parlamentu. Uprostred Starého Mesta zaujme najmä svojou červenou fasádou, charakteristickou vežou a freskami. Vstup do radnice je zdarma.
Brána Spalentor je najlepšie zachovaná z troch pôvodných mestských brán, ktoré boli súčasťou mestského opevnenia. Brána bola postavená v gotickom štýle v roku 1400. Ostatné dve veže sú St. Johanns-Tor a St. Alban-Tor.
Katedrála Münster je najznámejšou pamiatkou v Bazileji. Svojimi červenými pieskovcovými múrmi, farebnými strešnými škridlami a dvojitými vežami zdobí panorámu Bazileje. Kedysi slúžila ako biskupský kostol. Vstup do katedrály je zdarma.
V roku 1977 vzniklo umelecké dielo slávneho švajčiarskeho sochára Jeana Tinguelyho. Ide o fontánu s desiatimi železnými postavičkami, ktoré sú neustále v pohybe a komunikujú medzi sebou - ako mimovia, herci a tanečníci, ktorí kedysi obsadili javisko, ktoré stálo na tomto mieste.
Najstarší most na Rýne je jedným z neodmysliteľných symbolov Bazileja. Bol postavený v roku 1226 a slúžil ako hlavná cesta pre medzinárodný obchod. V roku 1905 bol prestavaný do súčasnej podoby. Z historického centra Bazileja sa cez most dostanete do štvrte KleinBasel.
Švajčiarske mesto Bazilej sa nachádza na trojhraničnom bode s Francúzskom a Nemeckom. Tento trojhraničný bod, známy ako Dreiländereck, je umiestnený uprostred rieky Rýn. Pamätník venovaný tomuto miestu sa nachádza na území Švajčiarska, na pevnine, asi 150 metrov od tohto bodu stretnutia.