Hrad Kars sa nachádza v tureckom meste Kars a je známy aj pod menom Iç Kale. Bol pôvodne postavený počas vlády arménskej dynastie Bagratidovcov a neskôr, v roku 1153, bol na príkaz sultána Melika Izzeddina Saltuka II. prestavaný. V 16. storočí bol hrad obnovený a rozšírený Lalom Mustafom Pašom. Aj napriek tomu, že bol niekoľkokrát zničený, bol vždy obnovený a dnes si môžete vychutnať prehliadku jeho mohutných kameňových múrov a krásny výhľad na mesto.
Katedrála Ani je najväčšou stojacou budovou v Ani, hlavnom meste stredovekej Bagratidskej Arménie, ktoré sa nachádza v dnešnom východnom Turecku, na hranici s moderným Arménskom. Jej stavbu dokončil na začiatku 11. storočia architekt Trdat a bola sídlom katolikosa, hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, takmer pol storočia. Po dobytí Ani Seljukmi bola katedrála v roku 1064 premenená na mešitu. Neskôr sa opäť používala ako arménsky kostol.
Kláštor Khtzkonk je historický klášterný komplex pozostávajúci z piatich arménskych kostolov, postavených v období od 7. do 13. storočia v Arménskom kráľovstve Bagratidov. Nachádza sa neďaleko mesta Digor v tureckej provincii Kars, asi 19 kilometrov západne od hraníc s Arménskom. V súčasnosti zostáva iba kostol sv. Sargisa, zatiaľ čo ďalšie štyri boli zničené. Miesto je obklopené údolím rieky Digor a láka milovníkov histórie a architektúry.
Horomosivank, tiež známy ako Horomos alebo Ghoshavank, je zrúcanina stredovekého arménskeho kláštorného komplexu, ktorý sa nachádza približne 15 kilometrov severovýchodne od ruín Ani v dnešnom východnom Turecku. S kolekciou kostolov, kaplniek a hrobiek je Horomosivank považovaný za jedno z najvýznamnejších duchovných a kultúrnych náboženských centier v stredovekej Arménii a jeden z najväčších v celom kresťanskom východe. Kláštor bol založený skupinou arménskych mníchov okolo roku 931-936 za vlády kráľa Abasa I Bagratuniho.
Múzeum v Karse patrí medzi najvýznamnejšie turistické atrakcie v regióne. Nachádza sa na severovýchode centra mesta, blízko cesty do Ani. V múzeu môžete nájsť kultúrne a archeologické exponáty z doby bronzovej, Urartu a rímskeho obdobia, vrátane drevených sôch, mincí a miestnych krojov. Texty sú preložené do angličtiny, ale prezentácia môže byť miestami statická.
Múzeum apoštolov (Havarilerské múzeum) v Karse ponúka farebné basreliéfy dvanástich apoštolov na vonkajšom bubne kupoly. Toto múzeum je skvelým miestom pre tých, ktorí sa zaujímajú o kresťanskú históriu a umenie. Nachádza sa v historickej časti mesta, kde sa prelínajú rôzne kultúry a tradície. Ak hľadáte zaujímavé miesto na návštevu v Karse, neváhajte a zamierte do Múzea apoštolov.
Múzeum vojenskej histórie Kaukazského frontu je nové múzeum špecializujúce sa na históriu začiatku 20. storočia. Nachádza sa v mohutných oblúkoch bastiónu z roku 1803, čo je zachovaný fragment rozsiahlych opevnení, ktoré kedysi obklopovali mesto. Najvýraznejšou výstavou je znovu vytvorená poľná nemocnica z prvej svetovej vojny s príliš realistickými voskovými figurínami. Do múzea sa dostanete mikrobusom Halıtpaşa z Eski Otogaru. Pozor, múzeum je na väčšine online máp nesprávne označené.
Kars Fethiye mešita je historická mešita nachádzajúca sa v tureckom meste Kars. Táto elegantná stavba bola postavená v roku 1876 a je jednou z najvýznamnejších islamských pamiatok v regióne. Interiér mešity je zdobený nádhernou keramikou a mramorom, poskytujúc pokojnú a duchovnú atmosféru pre modlitby a meditáciu. Pre turistov je to tiež skvelé miesto na spoznávanie kultúry a histórie tejto oblasti.
Evliya Camii je historická mešita v Kars, postavená v 16. storočí na počesť svätého Hasana-i Harakaniho, ktorý sem priniesol súfijský islam a bol tu mučenícky zabitý. Mešita s atraktívnou severnou fasádou je doplnená o jeho hrob, ktorý je stále uctievaný pútnikmi. Evliya Camii je skvelým miestom na návštevu pre milovníkov histórie a architektúry.
Ulu Camii v Karse je mešita zo 17. storočia, ktorej nádvorie ponúka skvelý výhľad na historické pamiatky mesta. Väčšina budovy bola obnovená v roku 2009. Navštívte túto pamiatku a vychutnajte si panoramatický výhľad na Kars.
Stará guvernérova rezidencia v Karse je hrdým svedkom historického okamihu - tu bola podpísaná Karská mierová dohoda v roku 1921, ktorá stanovila hranicu medzi Tureckom a neskôr ZSSR. Tento impozantný palác z roku 1883 sa nachádza pred malebnou záhradou obklopenou ďalšími starodávnymi budovami. Je to skvelé miesto pre milovníkov histórie, ktorí hľadajú pohľad do minulosti tejto oblasti.