Hlavné námestie je najväčšie stredoveké námestie v Európe, ktoré sa nachádza v samom srdci starého mesta. Námestie je obklopené palácmi a kostolmi, ktoré tu stoja už od 13. storočia. Nájdete tu množstvo významných pamiatok, ako napríklad textilný trh z 16. storočia, vežu radnice z 15. storočia a pozoruhodnú bronzovú sochu poľského romantického básnika Adama Mickiewicza.
Katedrála na Wawel v Krakove je národná svätyňa s viac ako 1000 rokmi histórie. V minulosti tu prebiehali korunovácie poľských monarchov a bolo to aj ich miesto posledného odpočinku. V katedrále je možné nájsť mnoho exponátov z rôznych umeleckých štýlov, od gotiky až po modernu. Významné sú napríklad sarkofágy kráľov Vladislava II. Jagelovského a Vladislava II. Varnenčíka, alebo nádherný hlavný oltár s obrazom Ukrižovaného Krista od Marcin Blechowského. Katedrála je zvyčajne prístupná zdarma.
Hrad Wawel v Krakove je jednou z najvýznamnejších kultúrnych a historických pamiatok v Poľsku. Tento gotický hrad, ktorý dal postaviť kráľ Kazimír III. Veľký, bol postupne rozširovaný o niekoľko budov okolo dvora v talianskom štýle. Hrad zahŕňa takmer všetky európske architektonické štýly stredoveku, renesancie a baroka. Je súčasťou opevneného komplexu na ľavom brehu rieky Visly a zahŕňa množstvo budov veľkého historického a národného významu, vrátane katedrály Wawel, kde boli korunovaní a pochovaní poľskí králi.
Radničná veža v Krakove je gotická veža zo 14. storočia, ktorá je jedným z najvýznamnejších bodov na Hlavnom námestí v časti Staré Mesto v Krakove. Je to jediná zostávajúca časť starej radnice v Krakove, ktorá bola zbúraná v roku 1820. V jej pivniciach sa kedysi nachádzalo mestské väzenie s mučiarňou. V roku 1967 bola veža po komplexnej konzervácii predaná do správy Historického múzea v Krakove. Veža meria 70 metrov a je prístupná v teplejších mesiacoch.
Sukenný trh v Krakove je historická tržnica, ktorá sa nachádza v centre mesta. Budova bola postavená v renesančnom štýle po požiari v 16. storočí a v 19. storočí bola rozšírená o novogotické arkády. Dnes je prízemie plné obchodíkov s remeselnými výrobkami a suvenírmi, zatiaľ čo na poschodí sa nachádza Galéria poľského maliarstva 19. storočia. Expozícia zahŕňa diela najvýznamnejších poľských umelcov tej doby a je rozdelená podľa historického obdobia. Sukenný trh je jednou z najznámejších pamiatok Krakova a určite stojí za návštevu.
Floriánska brána v Krakove je jednou z najvýznamnejších gotických veží v Poľsku a zároveň jedným z mála zachovaných častí bývalého stredovekého opevnenia mesta. Výška brány po špičku veže dosahuje 34,5 m a na strane obrátenej k mestu sa nachádza reliéf zobrazujúci sv. Floriána. Brána bola postavená v 14. storočí ako súčasť mestských hradieb proti tatárskym útokom. Dnes je to obľúbený turistický cieľ a symbol Krakova.
Barbakán v Krakove je jednou z mála zachovaných častí mestského opevnenia a historickou bránou vedúcou do Starého mesta. Táto gotická stavba bola postavená v rokoch 1498-1499 za vlády kráľa Jána Olbrachtu ako obrana proti tureckým nájazdom. Barbakán má kruhový tvar s vnútorným priemerom 24,4 metra a hrúbkou stien presahujúcou 3 metre. Dnes slúži ako turistická atrakcia a miesto pre rôzne výstavy. Interiér ponúka pohľad na historický vývoj opevnenia v Krakove.
Collegium Maius je najstaršia budova Jagelovskej univerzity v Krakove, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta. Táto gotická stavba bola postavená v 14. storočí a slúžila ako univerzitná budova. Dnes je v nej umiestnené múzeum Jagelovskej univerzity, ktoré zahŕňa staré knihy, vedecké nástroje a rukopisy významných osobností, ako napríklad Nicolaus Copernicus. Návštevníci môžu prezerať historické interiéry a nádvorie s hodinami. Prehliadky sú k dispozícii každý deň.
Planty Park v Krakove je jedným z najväčších mestských parkov v Poľsku. Obklopuje historické centrum mesta, kde kedysi stáli stredoveké hradby. Park má rozlohu 21 hektárov a dĺžku 4 km. Skladá sa z reťazca tridsiatich menších záhrad navrhnutých v rôznych štýloch a zdobených mnohými pamätníkmi a fontánami. V parku nájdete viac než dvadsať sôch historických osobností, ako sú Mikuláš Koperník, Jan Matejko, kráľovná Hedviga a kráľ Vladislav II. Jagelovský. Planty Park je obľúbená prechádzková trasa obyvateľov Krakova a v lete ponúka príjemné tienenie od okolitých ruchov.
Podzemie trhu v Krakove je fascinujúce múzeum pod mestským trhoviskom, ktoré sa rozprestiera na viac ako 6000 štvorcových metroch. Múzeum, otvorené v roku 2010, ponúka jedinečnú prehliadku s využitím moderných technológií a multimediálnych exponátov. Hlavná expozícia 'Po stopách krakovskej európskej identity' informuje návštevníkov o histórii mesta od jeho prvých osád až po smrť pápeža Jána Pavla II. Súčasťou výstavy sú aj originálne artefakty z archeologických vykopávok a oveľa viac.
Krakova mohyla je tajemná mohyla v čtvrti Podgórze v Krakově. Podle legendy je zde pohřben zakladatel města Krakus. Mohyla má výšku 16 metrů a nabízí 360° panoramatický výhled na celé město, včetně Starého Města, Kazimierze, Nowa Huty a Płaszówa. I když není znám přesný účel vzniku mohyly, archeologické nálezy z 8. století naznačují, že mohyla mohla mít náboženský nebo památníkový význam.
Kościuszkova mohyla v Krakove je umelý kopec postavený na počesť poľského národného hrdinu Tadeusza Kościuszka. Bola postavená v rokoch 1820 až 1823 a nachádza sa na kopci Sikornik v štvrti Zwierzyniec. Tento monument má výšku 34 metrov a je jednou zo štyroch pamätných mohýl v Krakove. Vstupné zahŕňa prehliadku susedného 19. storočného fortu s výstavami o živote Tadeusza Kościuszka. Z vrcholu kopca sa naskytá nádherný panoramatický výhľad na mesto a rieku Vislu.
Smaltová továreň Oskara Schindlera v Krakove je nielen historickou pamiatkou, ale aj moderným múzeom, ktoré ponúka pohľad na život v Krakove počas nacistickej okupácie počas druhej svetovej vojny. Múzeum má 45 výstavných miestností, kde môžete objaviť život Oskara Schindlera a jeho továreň, ktorá pomáhala Židom počas okupácie. Súčasťou expozície je aj výstava ‚Krakov počas nacistickej okupácie 1939-1945‘, ktorá ponúka bohatú zbierku dokumentov a fotografií. Navštívte kanceláriu Oskara Schindlera, premietaciu miestnosť a inštaláciu Hall of Choices.
Námestie Hrdinov Ghetta v Krakove je pozoruhodným miestom, ktoré pripomína tragické udalosti druhej svetovej vojny. Inštalácia prázdnych stoličiek je dojímavou poctou židovskej populácii Krakova, ktorá bola počas vojny prenasledovaná. Námestie sa nachádza na mieste bývalého židovského ghetta, ktoré založili nacisti v rokoch 1941 až 1943. Dnes tu nájdete trvalú street-artovú expozíciu, ktorá pripomína obete nemeckého útlaku.
Vysoká synagóga v Krakove je tretia najstaršia synagóga v meste. Bola postavená v renesančnom štýle medzi rokmi 1556 a 1563 na juhozápadnom okraji geta. Svoje meno získala vďaka tomu, že modlitebná miestnosť bola umiestnená nad obchodmi. Synagóga je neaktívna a na prízemí sa nachádza pobočka židovského kníhkupectva Austeria. Na poschodí je umiestnená galéria a stála fotografická výstava o židovských rodinách v Kazimierzi. Od holokaustu sa tu nekonajú žiadne bohoslužby.
Lekáreň Pod Orlom je múzeum v Krakove, ktoré bolo počas nacistickej okupácie Poľska skutočnou lekárňou. Nachádza sa na námestí Plac Zgody a prevádzkoval ju Tadeusz Pankiewicz. Keď nacisti obsadili Krakov a v marci 1941 uzavreli krakovské geto, Tadeusz Pankiewicz požiadal Nemcov o povolenie poskytovať pomoc a útočisko Židom v gete. Dnes je lekáreň múzeom a pamätným miestom, ktoré dokumentuje nacistickú okupáciu a osudy Židov v Krakove.
Cintorín Remuh v Krakove je jedným z najstarších a najvýznamnejších židovských cintorínov v Európe. Bol založený v roku 1533 a bol využívaný až do roku 1800. Cintorín je prepojený so synagógou Remuh, ktorá je najmenšou z historických synagóg v Krakove. Navštívte ho, aby ste videli jedinečné prvky, ako napríklad Stenu nárekov, ktorá je vyrobená z fragmentov náhrobných kameňov zničených počas druhej svetovej vojny. Nezabudnite na vhodné oblečenie a pokrývku hlavy, ktorá je na tomto mieste povinná.
Národné múzeum v Krakove je najväčšie múzeum v Poľsku a hlavná pobočka Národného múzea, ktoré má niekoľko nezávislých pobočiek s trvalými zbierkami po celej krajine. Múzeum bolo založené v roku 1879 a skladá sa z 21 oddelení, ktoré sú rozdelené podľa umeleckého obdobia: 11 galérií, 2 knižnice a 12 konzervačných dielní. Uchováva približne 780 000 umeleckých predmetov, od klasickej archeológie po moderné umenie, s dôrazom na poľské maľby. Múzeum sa nachádza v centre Krakova a je ľahko prístupné.
Múzeum poľského letectva v Krakove je jedným z najväčších múzeí historických lietadiel a leteckých motorov v Poľsku. Nachádza sa na mieste bývalého letiska Krakov-Rakowice-Czyżyny, ktoré bolo založené Rakúsko-Uhorskom v roku 1912 a patrí k najstarším na svete. Múzeum otvorilo svoje dvere v roku 1964, keď letisko zaniklo. Kolekcia obsahuje viac ako 200 lietadiel a motorov, vrátane niekoľkých unikátnych exponátov, ako sú klzáky a viac ako 100 leteckých motorov. CNN ho ocenila ako ôsme najlepšie letecké múzeum na svete.
Soľná baňa Wieliczka je jedným z najnavštevovanejších miest v Poľsku. Tento podzemný labyrint tunelov a komôr sa nachádza asi 14 km juhovýchodne od Krakova a je jednou z najstarších fungujúcich soľných baní na svete. Turisti môžu navštíviť 22 komôr a 12 objektov zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Môžete si prezrieť kaplnky, sochy, monumenty a podzemné jazerá, všetko vytvorené z blokov soli. Vrcholom prehliadky je krásne zdobená Kaplnka sv. Kingy, kde sú všetky prvky vyrobené z soli.
ZOO Krakov je domovem více než 1500 zvířat a 260 druhů. Nachází se v Polsku a byla založena v roce 1929. ZOO je členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. Kromě toho zahrada nabízí návštěvníkům nádhernou přírodu a lesní prostředí, kde mohou vidět mnoho druhů zvířat včetně krásně zbarvených bažantů.
Kostol svätej Anny v Krakove je jedným z najvýznamnejších príkladov poľskej barokovej architektúry navrhnutej Tylmanom van Gamerenom. Nachádza sa v historickom centre mesta, ktoré je zapísané na zozname UNESCO. Interiér kostola je priestranný a biely, ozdobený nádhernými freskami a dekoratívnymi prvkami. Kostol slúžil ako univerzitný kostol, kde sa konali inaugurácie akademického roka a promócie doktorandov.
Kostol svätého Františka z Assisi s františkánskym kláštorom je impozantný komplex v historickom centre Krakova. Tento rímskokatolícky kostol bol postavený v 13. storočí a je považovaný za jednu z najvyšších tehlových budov v Krakove. Interiér kostola zdobia umelecké diela ako osem vitráží od Stanisława Wyspiańskeho a kvetinové fresky od Josefa Mehoffera. V kláštore pôsobil svätý Maximilián Kolbe. Kostol sa nachádza na námestí Všech svätých, oproti biskupskému palácu, kde býval pápež Ján Pavol II.
Kostol svätého Ondreja v Krakove je jednou z najstarších dochovaných stavieb v Poľsku. Postavený v románskom slohu v druhej polovici 11. storočia, kostol odolal mnohým útokom, vrátane vpádu Mongolov v roku 1241. Jeho kamenná fasáda s obrannými oknami je vzácnym príkladom európskeho pevnostného kostola. Interiér bol prestavaný v barokovom štýle v 18. storočí. Kostol patrí Rádu svätej Kláry od roku 1320.