28 miest, ktoré vidieť v Vilniusu

Brány úsvitu
 

Brány úsvitu

Brána úsvitu, alebo Ostrá brána, je jednou z najvýznamnejších historických, kultúrnych a náboženských pamiatok Vilniusu v Litve. Je to významné miesto katolíckej púte v Litve. V kaplnke nad bránou sa nachádza cenený obraz Panny Márie, známy ako Madona brány úsvitu, ktorý je uctievaný katolíckou, pravoslávnou a uniatou (gréckokatolíckou) vierou. Tento mestský vstup z 16. storočia je významným orientačným bodom a turistickou atrakciou Vilniusu.

Více o Brány úsvitu
Hrad Gediminas
 

Hrad Gediminas

Gediminov hrad v centre Vilniusu je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok Litvy. Hrad bol postavený v 15. storočí a slúžil ako kráľovské sídlo a obranná pevnosť. Jeho najvýraznejšou časťou je veža Gedimina, ktorá je symbolom mesta. Veža ponúka nádherný výhľad na Vilnius a okolitú krajinu. Dnes je veža prístupná pre turistov a v jej interiéri sa nachádza múzeum s archeologickými nálezmi z okolia.

Více o Hrad Gediminas
Katedrála Vilnius
 

Katedrála Vilnius

Katedrála Vilnius v neoklasicistickom štýle stojí na mieste bývalého pohanského chrámu a má 11 bočných kaplniek. Je to hlavná rímskokatolícka katedrála Litvy a nachádza sa v historickom centre mesta, neďaleko Katedrálneho námestia. Vo vnútri katedrály sú pochované mnohé významné osobnosti z litovskej a poľskej histórie, vrátane kráľa Vladislava IV. Vasy. Katedrála je symbolom národa a dôležitým miestom katolíckeho duchovného života v Litve.

Více o Katedrála Vilnius
Valdovų rūmai
 

Palác veľkovojvodov Litvy

Palác veľkovojvodov Litvy vo Vilniuse je palác, ktorý bol pôvodne postavený v 15. storočí pre vládcov Veľkého kniežatstva Litovského a budúcich kráľov Poľska. Nachádza sa v dolnom hrade Vilniusu, palác sa vyvíjal a prosperoval počas 16. a polovice 17. storočia. Po štyri storočia slúžil palác ako politické, administratívne a kultúrne centrum Poľsko-litovského spoločenstva. Dnes palác ukrýva múzeum, ktoré ponúka rôzne umelecké, archeologické a historické výstavy.

Více o Palác veľkovojvodov Litvy
Kopiec troch krížov
 

Kopiec troch krížov

Kopiec troch krížov, známy tiež ako Trijų kryžių kalnas, je významným pamätníkom vo Vilniuse. Na vrchole kopca, pôvodne známeho ako Plešivý kopec, stojí tri kríže, symbol mesta a dôležitá časť jeho panorámy. Podľa legendy bolo na tomto mieste popravených sedem františkánskych mníchov. Drevené kríže na tomto mieste stoja od začiatku 17. storočia. V roku 1916 bol vytvorený betónový pamätník, ktorý v roku 1950 zničili sovietske úrady. V roku 1989 bol postavený nový pamätník, ktorý je dnes obľúbeným miestom pre turistov aj miestnych obyvateľov.

Více o Kopiec troch krížov
Kostel svaté Anny
 

Kostol svätej Anny

Kostol svätej Anny vo Vilniuse je významnou pamiatkou litovskej gotiky. Jeho nezvyčajná architektúra kombinuje prvky plamienkovej a tehlové gotiky. Kostol sa nachádza v historickom centre mesta na pravom brehu rieky Vilnia a je súčasťou komplexu budov kostola a kláštora bernardínov. Vďaka svojmu významu a unikátnemu vzhľadu bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Interiér kostola zdobia tehlové klenby, čo vytvára mimoriadne pôsobivý efekt.

Více o Kostol svätej Anny
Bernardinská zahrada
 

Bernardinská záhrada

Bernardinská záhrada v Vilniuse je krásnym miestom na oddych a relax. Nachádza sa priamo pri rieke a ponúka šachové stoly, detské ihrisko a predstavenia hudobnej fontány. Tento park je ideálnym miestom na piknik s rodinou a priateľmi, alebo na romantickú prechádzku s partnerom. Je to skvelé miesto na únik od ruchu mesta a vychutnanie si prírody.

Více o Bernardinská záhrada
Národné múzeum Litvy
 

Národné múzeum Litvy

Národné múzeum Litvy, založené v roku 1952, je štátom sponzorované historické múzeum, ktoré zahŕňa niekoľko významných štruktúr a širokú zbierku písaných materiálov a artefaktov. Taktiež organizuje archeologické výskumy v Litve. Múzeum ponúka rozmanitú expozíciu umenia a artefaktov z litovského života od neolitu až po súčasnosť. Vynikajúca je miestnosť s ľudovými tradíciami, plná kvetinovo zdobeného nábytku a vyrezávaných drevených krížov. Múzeum tiež obsahuje zbierky numizmatiky a pohrebných tradícií.

Více o Národné múzeum Litvy
Múzeum okupácií a bojov za slobodu
 

Múzeum okupácií a bojov za slobodu

Múzeum okupácií a bojov za slobodu vo Vilniuse je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto sa zaujíma o históriu. Nachádza sa v bývalej budove KGB a je zamerané hlavne na zbieranie a vystavovanie dokumentov súvisiacich s päťdesiatročnou okupáciou Litvy Sovietskym zväzom, antikomunistickými litevskými partizánmi a obeťami zatknutí, deportácií a popráv, ktoré sa počas tohto obdobia udiali. Určite stojí za návštevu, aby sa lepšie pochopili historické udalosti tejto krajiny.

Více o Múzeum okupácií a bojov za slobodu
Vilniuská televízna veža
 

Vilniuská televízna veža

Vilniuská televízna veža je najvyššou stavbou v Litve a nachádza sa v štvrti Karoliniškės v západnej časti Vilniusu. Bola dokončená v roku 1980 a odvtedy patrí k Litovskému rozhlasovému a televíznemu centru. V roku 1991 tu došlo k masakru, keď sovietske vojsko zabilo 12 ľudí, ktorí podporovali nezávislosť Litvy. Veža je tiež známa ako vianočný stromček, ktorý každoročne počas Vianoc zdobí mesto.

Více o Vilniuská televízna veža
Kostol svätého Jána Krstiteľa a svätého Jána Evanjelistu
 

Kostol svätého Jána Krstiteľa a svätého Jána Evanjelistu

Kostol svätého Jána Krstiteľa a svätého Jána Evanjelistu je rímskokatolícky kostol, ktorý sa nachádza v historickej časti Vilniusu v Litve. Kostol bol založený už v roku 1387, čo z neho robí jednu z najstarších stavieb v univerzitnom komplexe. Požiar v 18. storočí spôsobil jeho rekonštrukciu v neskorobarokovom štýle. Kostol dominuje celému okoliu a jeho samostatná zvonica je najvyššou stavbou v historickej časti mesta. Z vrcholu zvonice sú nádherné výhľady na mesto.

Více o Kostol svätého Jána Krstiteľa a svätého Jána Evanjelistu
Three Crosses
 

Pravoslávny kostol Svätého Ducha

Pravoslávny kostol Svätého Ducha je ruský pravoslávny kostol v centre Vilniusu. Bol prestavaný v rokoch 1749–1753 v barokovom štýle a nie je totožný s rímskokatolíckym kostolom Svätého Ducha v tej istej oblasti. Kostol je veľmi pôsobivý so svojou peknou broskyňovou fasádou a elektrizujúcou atmosférou vo vnútri. Vo vnútri je možné vidieť ikonostas so šperkovými tónmi a zlatými filigránmi. Vedľa kostola sa nachádza mužský a ženský pravoslávny kláštor, jediný v krajine.

Více o Pravoslávny kostol Svätého Ducha
Bašta, Vilnius
 

Artillery Bastion

Bašta vo Vilniuse, nazývaná aj Artilérie bastion, bola súčasťou obranného systému mesta postaveného v 16. storočí. Táto kamenná a tehlová pevnosť slúžila na ochranu mesta pred útokmi Krymského chanátu na začiatku vojny medzi Moskovským kniežatstvom a Litovským veľkokniežatstvom. Dnes sú zachované niektoré časti pôvodných stavieb. Bašta sa nachádza v blízkosti Vilniuského hradu a je obľúbeným miestom na prechádzky a fotografovanie.

Více o Artillery Bastion
Chorálová synagóga, Vilnius
 

Chorálová synagóga, Vilnius

Chorálová synagóga vo Vilniuse je jedinou synagógou v meste, ktorá je stále v prevádzke. Všetky ostatné synagógy boli čiastočne zničené počas druhej svetovej vojny, keď bola Litva okupovaná nacistickým Nemeckom, a čiastočne sovietskymi orgánmi po vojne. Chorálová synagóga bola postavená v roku 1903 v románsko-maurskom štýle a je jedinou aktívnou synagógou, ktorá prežila aj holokaust, aj sovietsku vládu v tomto meste, ktoré kedysi malo viac než 100 synagóg.

Více o Chorálová synagóga, Vilnius
Kostol svätej Kataríny
 

Kostol svätej Kataríny

Kostol svätej Kataríny vo Vilniuse je rímskokatolícky kostol nachádzajúci sa v historickom centre mesta. Založil ho v roku 1618 hetman Veľkého litovského kniežatstva a vojvoda Vilniusu Jan Karol Chodkiewicz. Kostol je bohato zdobený barokovými a rokokovými prvkami a má dve veže. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený a Sovietmi používaný ako sklad, dnes je známy ako miesto konania koncertov klasickej hudby.

Více o Kostol svätej Kataríny
Radnice, Vilnius
 

Radnica Vilnius

Radnica v Vilniuse sa nachádza na rovnomennom námestí v historickej časti mesta. Prvýkrát bola spomenutá v roku 1432 a odvtedy prešla mnohými rekonštrukciami. Súčasná budova radnice je v neoklasicistickom štýle a navrhol ju Laurynas Gucevičius v roku 1799. Gotické pivnice sú zachované a môžu byť navštívené. Dnes radnica slúži ako reprezentatívny priestor a využíva sa počas návštev zahraničných štátnych predstaviteľov, vrátane George Walkera Busha a kráľovnej Alžbety II.

Více o Radnica Vilnius
Prezidentský palác Litovskej republiky
 

Prezidentský palác Litovskej republiky

Prezidentský palác v Litve sa nachádza v historickom centre Vilniusu a slúži ako oficiálne sídlo a kancelária prezidenta. Palác pochádza zo 14. storočia a počas svojej histórie prešiel niekoľkými rekonštrukciami pod vedením významných architektov, vrátane Laurynasa Gucevičiusa a Vasilyho Stasova. V roku 1997 sa stal oficiálnym sídlom prezidenta Litvy. Navštívte tento historický palác a obdivujte jeho architektonické detaily.

Více o Prezidentský palác Litovskej republiky
Projekt Literatų ulica
 

Projekt Literatų ulica

Projekt Literatų ulica sa nachádza vo Vilniuse a patrí medzi najzaujímavejšie projekty svojho druhu. Na tejto ulici nájdete umelecké diela venované každému významnému litovskému spisovateľovi alebo umelcovi, ktoré predstavujú ich život. Prechádzka touto ulicou je skvelý spôsob, ako sa zoznámiť s kultúrnou históriou Litvy a užiť si krásnu atmosféru Vilnius.

Více o Projekt Literatų ulica
Biely most
 

Biely most

Baltasis tiltas, alebo Biely most, je pešia lávka cez rieku Neris vo Vilniuse, Litva. Spája mestskú časť Naujamiestis so štvrťou Šnipiškės. Most bol postavený v roku 1996 a je ozdobený sochou nazývanou Spindulys-Ietis (Lúč-Kopí). Z mosta je nádherný výhľad na okolitú krajinu a historické centrum mesta.

Více o Biely most
Užupis, Vilnius
 

Užupis

Užupis je čtvrť ve Vilnius, která je známá svou bohémskou atmosférou a jedinečným charakterem. Tato malá oblast, která se nachází v blízkosti historického centra Vilniusu, je někdy přirovnávána k Montmartre v Paříži díky své umělecké komunitě a kreativnímu duchu. V roce 1997 se obyvatelé Užupisu symbolicky prohlásili za nezávislou „republiku“ a vytvořili si vlastní ústavu, vlajku, hymnu a dokonce i prezidenta a armádu (i když ta se skládá jen z několika členů). V ulicích najdete mnoho galerií, ateliérů a uměleckých instalací.

Více o Užupis
Univerzita-Vilnius
 

Univerzita Vilnius

Vilniuská univerzita (Vilnius University) je nejstarší a nejprestižnější univerzitou v Litvě a jednou z nejstarších univerzit ve východní Evropě. Byla založena v roce 1579 a nachází se v historickém centru Vilniusu. Kampus univerzity je známý svou krásnou architekturou, která zahrnuje historické budovy z různých období. Nejvýznamnější z nich je hlavní budova univerzity, která pochází z 16. století. Vilniuská univerzita má také jednu z nejstarších knihoven ve východní Evropě, která obsahuje vzácné rukopisy, staré tisky a rozsáhlou sbírku knih. Součástí univerzitního komplexu je také kostel svatého Jana, který je jedním z nejvýznamnějších barokních kostelů ve Vilniusu.

Více o Univerzita Vilnius
Lukiškių prison
 

Lukiškių prison

Lukiškių Prison je historická věznice nacházející se v centru Vilniusu. Věznice byla postavena v roce 1904 během období, kdy Litva byla součástí Ruského impéria, a sloužila jako vězení až do roku 2019, kdy byla uzavřena. V průběhu let zde byli drženi političtí vězni, zločinci i disidenti, a to jak během carské éry, tak během nacistické okupace a sovětské éry. Nyní slouží jako kulturní centrum, kde se pořádají různé akce, výstavy, koncerty a umělecké projekty. Lukiškių Prison se také stala známější v mezinárodním kontextu díky tomu, že zde byly natáčeny některé scény ze seriálu Stranger Things.

Více o Lukiškių prison
Kostol svätých Petra a Pavla
 

Kostol svätých Petra a Pavla

Kostol svätých Petra a Pavla vo Vilniuse je významným príkladom barokovej architektúry na území Litvy. Jeho interiér zdobia majstrovské kompozície talianskych majstrov, ktoré sú neopakovateľné. Kostol bol v minulosti hlavnou katolíckou svätyňou Vilniusu a dodnes slúži ako dôležité miesto pre bohoslužby. Nachádza sa v Antakalnise, v blízkosti bývalého kláštora Canons Regular of the Lateran.

Více o Kostol svätých Petra a Pavla
The Road of Freedom Memorial Wall
 

The Road of Freedom Memorial Wall

The Road of Freedom Memorial Wall ve Vilniusu je památník, který byl vytvořen na počest 20. výročí obnovení nezávislosti Litvy. Tento památník připomíná boj Litevců za svobodu a nezávislost od Sovětského svazu a slouží jako symbol jednoty, odvahy a odhodlání litevského národa. Památník má formu zdi, která je tvořena více než 20 000 malými betonovými kostkami, z nichž každá obsahuje jméno jednotlivce, organizace nebo země, která přispěla k obnově nezávislosti Litvy. Kostky jsou umístěny tak, aby vytvořily dlouhou linii symbolizující cestu k svobodě. Je také připomínkou důležitých událostí, jako byla „Singing Revolution“ a „Baltic Way,“ kdy Litevci spolu s Estonci a Lotyši spojili své síly v pokojných protestech za nezávislost.

Více o The Road of Freedom Memorial Wall
Tomb of Antanas Vivulskis in Vilnius Rasos cemetery
 

Rasu cintorín

Rasu cintorín je najstarší a najznámejší cintorín v Litve, nachádza sa v centre Vilniusu. Je rozdelený na dve časti, starý a nový cintorín, ktoré oddeľuje úzka ulica Sukilėliai. Celková plocha cintorína je 10,8 ha. Od roku 1990 sú nové pohreby povolené iba do rodinných hrobov. Bol založený v roku 1801 a slúžil ako miesto posledného odpočinku pre elitu z Vilniusu. Cintorín Rasu je významnou historickou pamiatkou a miestom pokojného odpočinku pre mnohých obyvateľov Vilniusu.

Více o Rasu cintorín
katedrala-nanebevzeti-panny-marie-vilnius
 

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie vo Vilniuse je jedným z najstarších kresťanských chrámov v meste, založená v roku 1346. Nachádza sa v Starom Meste na brehu rieky Vilija, neďaleko od kostola sv. Anny. Dnes slúži pravoslávnej cirkvi a je sídlom metropolitu Vilniusu a celej Litvy. Pamätná doska o založení chrámu sa nachádza pri jeho vchode a vo februári 1495 sa tu konala svadba dcéry Ivana Veľkého s litovským kniežaťom Alexandrom.

Více o Katedrála Nanebovzatia Panny Márie
Literárne múzeum A. Puškina
 

Literárne múzeum A. Puškina

Literárne múzeum A. Puškina vo Vilniuse je skvelým príkladom kultúrneho dedičstva tohto mesta. Múzeum usporadúva rôzne výstavy a akcie pre verejnosť, ktoré prispievajú k intelektuálnemu a kultúrnemu životu mesta. Návštevníci sa môžu oboznámiť s literárnym dedičstvom A. Puškina a jeho vzťahom k Litve. Pre milovníkov literatúry a histórie je toto múzeum skvelým miestom na návštevu.

Více o Literárne múzeum A. Puškina
mo-museum
 

MO Museum

MO Museum (Muziejus MO) je moderní muzeum umění ve Vilniusu, je zaměřeno na současné litevské umění a nabízí prostor pro výstavy, vzdělávací programy a kulturní události. MO Museum bylo otevřeno v říjnu 2018 a rychle se stalo významným kulturním centrem v Litvě.

Více o MO Museum

Objednajte si prehliadky a výlety v destinácii Vilnius s GetYourGuide

Palma de Mallorca
🔥 Akčná ponuka
Letenky z Viedne do Palma de Mallorca za 34 EUR
Publikované: pred 3 hodinami