Katedrála svätého Alexandra Nevského v Sofii je najväčšia pravoslávna katedrála v Bulharsku a jedným z najvýznamnejších symbolov mesta. Nachádza sa na námestí Alexandra Nevského v centre Sofie a je postavená v neobyzantskom štýle. Katedrála slúži ako hlavné svätyňa patriarchy bulharskej pravoslávnej cirkvi a je zasvätená ruskému svätcovi Alexandrovi Nevskému. V interiéri katedrály je vystavená relikvia tohto svätca, dar od ruskej pravoslávnej cirkvi.
Národné divadlo Ivana Vazova je najstaršou a najprestížnejšou divadelnou inštitúciou v Bulharsku. Nachádza sa v hlavnom meste Sofia a je pomenované po slávnom bulharskom spisovateľovi a básnikovi Ivanovi Vazovovi, ktorý je často označovaný ako 'patriarcha bulharskej literatúry.' Divadlo bolo založené v roku 1904 a od tej doby je centrom bulharského divadelného umenia a kultúry. Budova divadla je architektonický skvost a je považovaná za jeden z hlavných symbolov Sofie. Navrhli ju rakúski architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, ktorí navrhli množstvo divadiel po celej Európe. Stavba divadla bola dokončená v roku 1907 v neorenesančnom štýle, ktorý bol v tom čase veľmi populárny. Divadlo bolo poškodené počas bombardovania Sofie počas druhej svetovej vojny, ale následne bolo obnovené a znovu otvorené v roku 1952. Pred budovou divadla sa nachádza krásny park s fontánami a sochami, ktorý je obľúbeným miestom stretnutí obyvateľov a návštevníkov mesta.
Sofijská synagóga je najväčšou synagógou v juhovýchodnej Európe a jednou z dvoch fungujúcich synagóg v Bulharsku. Bola postavená pre potreby hlavného mesta Sofie a prevažne sefardskej židovskej komunity podľa projektu rakúskeho architekta Friedricha Grünangera. Oficiálne bola otvorená 9. septembra 1909 za prítomnosti bulharského cára Ferdinanda I. Prípravy na výstavbu synagógy začali v roku 1903 a samotná výstavba začala 13. novembra 1905.
Katedrála svätého Vita je najväčší kostol v Českej republike a jedna z najvýznamnejších pamiatok Prahy. Nachádza sa na Hradčanskom námestí a je súčasťou Pražského hradu. Stavba katedrály trvala viac ako 500 rokov a kombinuje prvky gotiky, renesancie a baroka. V katedrále sa nachádzajú korunovačné klenoty a hrobka českých kráľov. Navštívte túto nádhernú katedrálu a užite si nezabudnuteľný zážitok z historickej časti Prahy.
Boyanský kostol je stredoveký bulharský pravoslávny kostol, ktorý sa nachádza na okraji Sofie. Východné krídlo bolo postavené na konci 10. a začiatku 11. storočia, zatiaľ čo centrálna časť bola pridaná v 13. storočí počas druhého bulharského impéria. Kostol bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1979. Na stenách kostola je zobrazených celkom 89 scén so 240 ľudskými postavami. Boyanský kostol je jedným z najlepšie zachovaných stredovekých stavieb.
Amfiteáter Serdika je historická archeologická lokalita v centre Sofie. Amfiteáter pochádza z rímskej éry a bol postavený v 3. až 4. storočí nášho letopočtu. Slúžil ako miesto pre verejné zábavné akcie a gladiátorské hry v antickom meste Serdika, ktoré sa nachádzalo na území dnešnej Sofie. Amfiteáter bol vybudovaný ako oválna aréna s radmi kamenných sedadiel pre divákov. Bol postavený z kameňa a tehál a mal kapacitu asi 25 000 divákov. Amfiteáter Serdika sa nachádza pod modernými budovami v centre Sofie. Jeho existencia bola objavená počas archeologických vykopávok a je teraz prístupný verejnosti ako turistická atrakcia. Pripomína obdobie rímskej nadvlády v tejto oblasti a ukazuje na bohatú históriu mesta Sofia.
Mešita Banja Baši, postavená v roku 1576 počas vlády Osmanskej ríše, je významnou islamskou svätyňou v Sofii. Je to jedna z najstarších zachovaných mešít v meste a slúži ako dôležité miesto na modlitbu a náboženská inštitúcia pre miestnu moslimskú komunitu. Jej architektúra v osmanskom štýle s valcovitou kupolou a minaretom kombinuje prvky islamského umenia s bulharskými stavebnými tradíciami. Nachádza sa v centre mesta, v blízkosti ďalších historických pamiatok a turistických atrakcií, ako je Národné divadlo Ivana Vazova a pamätník Slobody. Mešita Banja Baši je dôležitým symbolom kultúrneho dedičstva Sofie a Bulharska, pripomínajúcim historické väzby medzi bulharskou a moslimskou kultúrou. Slúži tiež ako modlitebné miesto pre miestnu moslimskú komunitu, ktorá sem prichádza na denné modlitby a islamské sviatky.
Kostol svätého Juraja v Sofii je považovaný za najstaršiu dochovanú budovu v meste. Postavený v neskorej antike ako rímske kúpele, neskôr sa stal kostolom v hradbách Serdiky, hlavného mesta antickej Dácii Mediterranea počas Rímskej a Byzantskej ríše. Tento ranokresťanský kostol je dnes v majetku bulharskej pravoslávnej cirkvi a je známy svojimi freskami z 12., 13. a 14. storočia, ktoré zdobia centrálnu kupolu. Kostol svätého Juraja je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok v Sofii.
Chrám svätej Sofie v Sofii je jedným z najstarších kostolov v meste s bohatou históriou siahajúcou až do 6. storočia. Pôvodne postavený ako kresťanský kostol, neskôr slúžil ako mešita počas osmanskej nadvlády a nakoniec bol znovu obnovený ako pravoslávny chrám. Jeho architektúra kombinuje prvky ranokresťanskej, byzantskej a stredovekej bulharskej architektúry, s impozantnou kupolou ako charakteristickým prvkom. Nachádza sa v centre mesta, blízko ďalších významných pamiatok, ako je katedrála Alexandra Nevského a Národné divadlo Ivana Vazova. Symbolizuje náboženské a kultúrne dedičstvo Bulharska a je turistickou atrakciou, ktorá priťahuje návštevníkov z celého sveta.
Katedrála svätej Nedele v Sofii je najväčší pravoslávny chrám v západnom Bulharsku. Nachádza sa na námestí v centre mesta a je katedrálnym chrámom Sofijskej eparchie. Chrám bol vysvätený v roku 1933 a navrhol ho bulharský architektonický tím Vasilyov-Tsolov. Katedrála je významnou národnou pamiatkou a je obklopená mnohými historickými budovami a pamiatkami. Návšteva tejto katedrály je jedinečným zážitkom pre milovníkov histórie a architektúry.
Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu je pravoslávny chrám v Sofii, postavený v 20. storočí. Jeho architektúra kombinuje rôzne štýly, vrátane prvkov byzantského a bulharského staviteľstva, čo mu dodáva impozantný vzhľad. Slúži ako miesto modlitieb, bohoslužieb a náboženských obradov pre veriacich pravoslávnej komunity v Sofii a má významný kultúrny a náboženský význam pre mesto aj pre Bulharsko. Vďaka svojej architektúre a historickému významu je tiež obľúbenou turistickou atrakciou.
Národné zhromaždenie Bulharskej republiky je jednokomorový parlament a zákonodarný orgán Bulharska. Bolo založené v roku 1879 s Tarnovskou ústavou. Impozantný neoklasicistický palác, ktorý je zvyčajne uzavretý pre verejnosť, slúži ako sídlo bulharského parlamentu. Jeho obraz je zobrazený na zadnej strane bankovky v hodnote 20 leva.
Národný palác kultúry (NDK) je významné kultúrne a kongresové centrum v Sofii, postavené v roku 1981 pri príležitosti 1300. výročia bulharskej štátnosti. Impozantný modernistický dizajn budovy zložený z 13 nadzemných podlaží a 3 podzemných úrovní. NDK je hlavným kultúrnym a kongresovým centrom v Bulharsku, ktoré hostí rôzne udalosti vrátane koncertov, divadelných predstavení, filmových festivalov, výstav, konferencií a veľtrhov. Je symbolom kultúrneho a spoločenského života v Bulharsku a obľúbenou turistickou atrakciou, lákajúci návštevníkov z celého sveta, aby si obdivovali jeho architektúru a zúčastnili sa rôznych kultúrnych a spoločenských akcií.
Národná umelecká galéria v Sofii je popredná umelecká inštitúcia v Bulharsku, ktorá predstavuje bohatstvo bulharského a svetového umenia. Zbierky galérie zahŕňajú rozsiahle zbierky bulharského umenia od stredoveku po súčasnosť, spolu s európskym umením z rôznych historických období. Pravidelné výstavy predstavujú najlepšie diela z týchto zbierok a hostia aj výstavy renomovaných bulharských a zahraničných umelcov, čo robí galériu dôležitou platformou pre umeleckú tvorbu a kultúrny dialóg. Edukačné programy, workshopy a prednášky sú organizované s cieľom podporovať umelecké vzdelávanie a kultúrne povedomie verejnosti. Národná umelecká galéria priťahuje návštevníkov z celého sveta, ktorí prichádzajú obdivovať umelecké diela z rôznych období a regiónov, a je dôležitou kultúrnou a turistickou atrakciou v Sofii.
Ženský trh (bulharsky: Женски пазар) je tradičný trh v Sofii s bohatou históriou, nachádzajúci sa v blízkosti centra mesta. Ponúka široký sortiment tovaru, ako je čerstvé ovocie a zelenina, mäso, ryby, oblečenie, obuv a ďalšie domáce potreby. Jeho rušná atmosféra a farebný ráz z neho robia obľúbené miesto pre miestnych obyvateľov aj turistov. Ženský trh je dôležitou súčasťou kultúrnej identity Sofie a Bulharska a predstavuje symbol tradičného obchodného života a komunitného ducha mesta.
Národné archeologické múzeum v Sofii je najstaršie múzeum v meste a významná národná pamiatka Bulharska. Múzeum bolo založené ako samostatná inštitúcia v roku 1893 a sídli v bývalej osmanskej mešite Koca Mahmut Paşa Camii, ktorá bola dokončená v roku 1494. Múzeum bolo oficiálne otvorené v roku 1905 za prítomnosti kniežaťa Ferdinanda Bulharského a ministra školstva Ivana Shishmanova. Múzeum je domovom mnohých archeologických exponátov a národných pokladov.
Borisova záhrada je najväčší verejný park v Sofii, hlavnom meste Bulharska, s rozlohou viac ako 130 hektárov. Nachádza sa v centre mesta a je obľúbeným miestom na oddych, rekreáciu a stretnutia miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Park je bohato zalesnený a ponúka príjemné prechádzky po cestičkách a lavičky na odpočinok. Okrem toho poskytuje rôzne rekreačné možnosti, ako sú športové ihriská, detské ihriská, vonkajšie posilňovne a cyklotrasy. Borisova záhrada je tiež často využívaná na kultúrne a športové podujatia a nachádza sa v nej niekoľko pamätníkov a sôch, vrátane pamätníka bulharského básnika Aleksandra Konstantinova.
Národné múzeum Zeme a človeka v Sofii je významnou kultúrnou inštitúciou, ktorá predstavuje bohatstvo kultúrneho a historického dedičstva Bulharska a sveta. Ponúka rozsiahle expozície, ktoré mapujú vývoj ľudskej civilizácie od praveku po súčasnosť, a zahŕňajú artefakty, umelecké diela, etnografické zbierky a ďalšie kultúrne poklady. Múzeum sa zameriava na rôzne témy ako archeológia, dejiny umenia, etnografia, geológia a antropológia a organizuje vzdelávacie programy pre verejnosť, vrátane prehliadok, prednášok, workshopov a vzdelávacích akcií. Je to dôležitá kultúrna inštitúcia v Sofii, ktorá priťahuje návštevníkov z celého sveta a poskytuje priestor na objavovanie a spoznávanie svetového kultúrneho dedičstva.
Národná knižnica svätého Cyrila a Metoda v Sofii je hlavnou národnou knižnicou v Bulharsku, založenou v roku 1878 a pomenovanou po svätých Cyrilovi a Metodovi. Budova knižnice sa nachádza v centre Sofie, v blízkosti historických pamiatok a ďalších kultúrnych inštitúcií. Knižnica má rozsiahle zbierky kníh, periodík, rukopisov, máp, fotografií a ďalších dokumentov, ktoré pokrývajú širokú škálu tém a období. Ponúka rôzne služby, ako sú čitárne, konferenčné sály, digitálne archívy a výstavy. Okrem toho knižnica organizuje rôzne kultúrne a vzdelávacie programy pre verejnosť, vrátane prednášok, workshopov, výstav a literárnych festivalov. Je považovaná za symbol bulharskej kultúry a vzdelávania a má významnú úlohu pri ochrane a propagácii národného literárneho a kultúrneho dedičstva.
Univerzita Sv. Klimenta Ochridského v Sofii je najstaršou a najvýznamnejšou univerzitou v Bulharsku. Bola založená v roku 1888 a pomenovaná po svätom Klimentovi Ochridskom, bulharskom učencovi a učiteľovi. Univerzita sa nachádza v Sofii, hlavnom meste Bulharska, a je centrom akademického výskumu, vzdelávania a kultúry v krajine. Ponúka širokú škálu bakalárskych, magisterských a doktorandských programov v rôznych oblastiach štúdia, vrátane humanitných vied, prírodných vied, spoločenských vied, medicíny, ekonomiky a technických odborov. Univerzita Sv. Klimenta Ochridského hrá významnú rolu v bulharskej spoločnosti a je považovaná za jedno z hlavných centier vzdelania a intelektuálneho života v krajine.
Národné múzeum vojenskej histórie v Sofii je venované vojenskej histórii Bulharska. Podriadené Ministerstvu obrany, existuje od roku 1914 a má rozlohu 5 000 m² vnútornej a 40 000 m² vonkajšej výstavnej plochy, stále aj dočasné výstavy, knižnicu a počítačové centrum. Múzeum sa venuje národnej a európskej vojenskej histórii a rozpráva príbeh vojen v Bulharsku od doby Thrákov až po súčasnosť. Výstavy sú tematicky i chronologicky usporiadané na troch poschodiach. Popisky k interaktívnym displejom a výstavám sú k dispozícii v bulharčine a angličtine.
Národná galéria zahraničného umenia v Sofii je jedným z najvýznamnejších múzeí v krajine, ktoré sa špecializuje na nebulharské umenie. Nachádza sa v neoklasicistnej budove bývalej Kráľovskej tlačiarne na námestí sv. Alexandra Nevského. Bola založená v roku 1985 a odvtedy sa stala domovom viac ako 10 000 umeleckých diel z posledných niekoľkých storočí. Múzeum ponúka 19 tematických a chronologicky usporiadaných galérií, ktoré zahŕňajú vývoj bulharského umenia od polovice 19. storočia až po súčasnosť a západoeurópskeho umenia od 15. do 19. storočia.
South Park v Sofii je rozsiahly park na juhu mesta, ktorý slúži ako rekreačný priestor pre obyvateľov a návštevníkov. Navrhnutý ako moderný verejný park, ponúka rôzne druhy zelene, cyklotrasy, vonkajšie športové a rekreačné zariadenia. Návštevníci tu môžu vykonávať rôzne aktivity, ako sú prechádzky, beh, jazda na bicykli, piknik a cvičenie na vonkajších gymnastických zariadeniach. Park je obklopený prírodou s trávnikmi, stromami a jazierkami, čo poskytuje ideálne miesto na relaxáciu. Pravidelne sa tu konajú aj kultúrne podujatia ako koncerty a festivaly, ktoré priťahujú mnoho návštevníkov.
Zoologická záhrada Sofia je najstaršou a najväčšou zoologickou záhradou v juhovýchodnej Európe. Bola založená kráľovským dekrétom 1. mája 1888. Rozprestiera sa na ploche 36 hektárov a v marci 2006 tu bolo 4850 zvierat z 840 druhov. Medzi zvieratá, ktoré tu môžete vidieť, patria levy, tigre, slony a medvede. Záhrada sa nachádza v parku asi 2 km južne od centra mesta a ponúka tiež detské ihriská a jednoduché kaviarne. Vstup je zdarma pre deti do sedem rokov.
Národné polytechnické múzeum v Sofii, založené v roku 1957, predstavuje technologické dedičstvo Bulharska prostredníctvom rozsiahlych zbierok technických artefaktov, strojov, zariadení a modelov. Jeho expozície dokumentujú vývoj technológie v krajine, vrátane oblastí ako strojárstvo, elektronika, telekomunikácie a doprava. Múzeum aktívne zapája verejnosť prostredníctvom edukačných programov, vrátane prehliadok, workshopov a prednášok, ktoré zdôrazňujú dôležitosť technologických inovácií. Ďalej podporuje výskum v oblasti technických dejín a spolupracuje s akademickými inštitúciami a výskumnými centrami. Národné polytechnické múzeum v Sofii je kľúčovým zdrojom informácií o technickom dedičstve Bulharska a prispieva k propagácii znalostí o význame technológie v histórii a súčasnosti krajiny.
Doktorská záhrada (Doktorska gradina) je park v bulharskej metropole Sofia medzi ulicami Oborishte a Shipka. Nachádza sa za Národnou knižnicou sv. Cyrila a Metoda a blízko mnohých historických pamiatok a štátnych inštitúcií v hlavnom meste. Park je pomenovaný po pomníku padlým lekárom počas rusko-tureckej vojny (1877–1878), väčšina z nich pracovala pre misiu Ruského červeného kríža a zahynula v bitkách pri Plevene, Plovdive, Mechke a Shipke. Pomník bol postavený medzi rokmi 1883 a 1884 ruským architektom českého pôvodu Antonom Osipovičom Tomiškom.
Národné múzeum prírodnej histórie v Sofii je významnou kultúrnou inštitúciou v Bulharsku. Založené bolo v roku 1889 a od tej doby sa stalo jedným z hlavných centier výskumu a vzdelávania v oblasti prírodnej histórie v krajine. Múzeum má rozsiahle zbierky prírodných artefaktov, vrátane skamenelín, minerálov, zvierat a rastlín, ktoré predstavujú bohatstvo biodiverzity regiónu. Jeho výstavy zahŕňajú rôzne témy z oblasti geológie, zoológie, botaniky a ekológie. Múzeum aktívne podporuje vzdelávanie a osvetu, najmä prostredníctvom edukačných programov pre študentov a školské skupiny, a tiež sa angažuje vo výskume prírodnej histórie a spolupracuje s vedeckými inštitúciami.
Pamiatnik Vasil Levski v centre Sofie je jedným z najstarších pamätníkov v novovzniknutom slobodnom Bulharsku. Tento 13 metrov vysoký pamätník z bridlice a žuly bol navrhnutý českým architektom Antonínom Kolářom a slúži ako pripomienka popravy bulharského národného hrdinu Vasil Levski na rovnakom mieste v roku 1873. Bronzový reliéf Levského hlavy, ktorý je súčasťou pamätníka, vytvoril Josef Strachovský a na kamenných prácach sa podieľal Talian Abramo Peruchelli. Pamätník bol slávnostne otvorený v roku 1895 po 17 rokoch práce.